Прийомна сім’я
Прийомна сім’я – це сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, яка добровільно взяла на виховання та для спільного проживання від 1 до 4-х дітей-сиріт чи дітей, позбавлених батьківського піклування.
В разі утворення прийомної сім’ї прийомні батьки беруть дітей на власну житлову площу за наявності відповідних санітарно-гігієнічних та побутових умов.
Прийомні діти виховуються в сім’ях до досягнення ними 18-річного віку, а в разі продовження навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-IV рівня акредитації – до його закінчення.
Що таке прийомна сім’я?
Прийомна сім’я – сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Діти, уражені ВІЛ-інфекцією, можуть влаштовуватися для виховання та спільного проживання у прийомній сім’ї за наявності відповідних висновків органів опіки та піклування і закладів охорони здоров’я, а їх загальна кількість не повинна перевищувати чотирьох осіб.
Як створити прийомну сім’ю?
Рішення про утворення прийомної сім’ї приймається районною держадміністрацією, виконавчим органом міської ради на підставі заяви сім’ї або окремої особи, які виявили бажання утворити прийомну сім’ю, за поданням відповідного висновку служби у справах дітей про можливість утворення прийомної сім’ї з урахуванням рекомендації центру соціальних служб за результатами проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Хто може стати прийомними батьками?
Прийомними батьками можуть бути повнолітні та працездатні особи, які успішно пройшли відповідне навчання в центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Вони мають бути фізично здоровими, емоційно врівноваженими, мати здатність до виховання дітей.
Які діти влаштовуються до прийомної сім’ї?
В першу чергу до такої сім’ї влаштовуються діти, які перебувають між собою в родинних стосунках та мають статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Влаштування дітей проводять служби у справах дітей.
Чи виділяється житло для прийомної сім’ї?
Прийомні батьки беруть прийомних дітей на власну житлову площу за наявності відповідних санітарно гігієнічних та побутових умов.
Чи здійснюється соціальний супровід прийомної сім’ї?
Соціальне супроводження прийомної сім’ї здійснює центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, що передбачає надання комплексу правових, психологічних, соціально- педагогічних, соціально-економічних, соціально- медичних та інформаційних послуг, спрямованих на створення належних умов функціонування прийомної сім’ї. Для цього за кожною сім’єю закріплюється соціальний працівник.
До якого часу діти можуть перебувати в прийомній сім’ї?
Прийомні діти виховуються у прийомній сім’ї до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації до його закінчення, але не пізніше досягнення ними 23-річного віку.
Які обов’язки покладено на прийомних батьків?
Прийомні батьки несуть відповідальність за життя, здоров’я, фізичний і психічний розвиток прийомних дітей. Вони є законними представниками і захисниками їх прав та інтересів у всіх органах, установах та організаціях без спеціальних на те повноважень.
Як здійснюється матеріальне забезпечення прийомних дітей?
Державна соціальна допомога на дітей призначається на кожну прийомну дитину в грошовій формі. Грошове забезпечення розподіляється одному з прийомних батьків. Надається в розмірі, що становить:
- 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку;
- для дітей з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку;
- для осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, віком від 18 до 23 років, які навчаються у закладах загальної середньої освіти, за денною формою навчання у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, до закінчення відповідних закладів освіти, розмір державної соціальної допомоги становить 2,5 прожиткового мінімуму для працездатної особи, для осіб з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму для працездатної особи.
У разі коли дитині виплачуються призначені в установленому порядку пенсія, аліменти, стипендія чи державна допомога, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між двома прожитковими мінімумами для дитини відповідного віку та розміром зазначених виплат за попередній повний місяць на момент влаштування дитини у дитячий будинок сімейного типу або прийомну сім’ю (крім державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю). Розмір грошового забезпечення встановлюється на рівні одного прожиткового мінімуму для працездатної особи на кожну прийомну дитину і не залежить від пенсії, аліментів, стипендії чи державної допомоги на кожну прийомну дитину.
Чим відрізняється дана форма виховання від дитячого будинку сімейного типу?
У разі створення прийомної сім’ї батьки беруть за плату прийомних дітей на власну житлову площу за наявності всіх відповідних умов для проживання дітей. В прийомній сім’ї може виховуватися не більше чотирьох дітей.
Документи, які необхідні для створення прийомної Кандидати у прийомні батьки подають до органу, який утворює прийомну сім’ю, такі документи:
- Заву про утворення прийомної сім’ї (від подружжя приймається спільна заява, підписана обома подружжями);
- копії паспортів;
- довідку про склад сім’ї;
- копію свідоцтва про шлюб (для сімейних пар);
- довідку про стан здоров’я та членів сім’ї, які проживають разом з ними (довідка про відсутність хронічних захворювань, обстеження нарколога, венеролога, психіатра);
- довідку про доходи сім’ї за останні шість місяців або довідка про подану декларацію про майновий стан і доходи (про сплату податку на доходи фізичних осіб та про відсутність податкових зобов’язань з такого податку);
- довідку про наявність/відсутність виконавчого провадження стосовно боргових зобов’язань;
- довідку про проходження курсу навчання кандидатів у прийомні батьки і рекомендацію Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді щодо включення їх у банк даних про сім’ї потенційних усиновителів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів;
- нотаріально засвідчену письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають разом з Вами, на утворення прийомної сім’ї або написану власноруч в присутності посадової особи, яка здійснює прийом документів;
- довідку про наявність чи відсутність судимості;
- висновок служби у справах дітей за місцем проживання про можливість створення прийомної сім’ї.
За детальною інформацію звертайтеся до Служби у справах дітей Чернівецької обласної державної адміністрації за адресою: м. Чернівці, вул.Поповича Омеляна,2 тел. (0372)52 24 08 .