ШУКАЄМО ПАТРОНАТНИХ ВИХОВАТЕЛІВ:
ЗБЕРЕЖЕМО СІМ’Ю ДЛЯ ДИТИНИ РАЗОМ!
ЗБЕРЕЖЕМО СІМ’Ю ДЛЯ ДИТИНИ РАЗОМ!
Історія патронатного вихователя:
ПАТРОНАТ НАД ДИТИНОЮ
це тимчасова форма влаштування дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах, до спеціально підготовлених патронатних вихователів. Патронат забезпечує дитині необхідну підтримку та догляд у період, поки її біологічна родина не зможе виконувати свої обов’язки або до ухвалення рішення про подальшу долю дитини (повернення до родини, усиновлення, передача під опіку чи інші форми влаштування).
Основні принципи патронату:
- Тимчасовий характер: Патронат триває до моменту вирішення ситуації в сім’ї дитини або визначення її подальшого життєвого влаштування. Максимальний термін патронату — 3-6 місяців, залежно від обставин.
- Підтримка дитини у кризових ситуаціях: Патронатні вихователі надають дитині тимчасовий притулок і догляд у випадках, коли вона не може перебувати у своїй сім’ї через загрозу її здоров’ю або життю (наприклад, насильство, нехтування потребами, серйозні хвороби батьків тощо).
- Підготовка патронатних вихователів: Патронатними вихователями можуть стати лише спеціально підготовлені люди, які пройшли відповідне навчання і отримали статус патронатного вихователя від органів опіки та піклування. Вони співпрацюють з соціальними службами, психологами та іншими фахівцями для підтримки дитини та її сім’ї.
- Винагорода за виконання функцій патронатного вихователя: Патронатні вихователі отримують оплату за свою роботу, що регулюється на державному рівні. Крім того, на період перебування дитини в патронатній сім’ї держава забезпечує фінансову допомогу на утримання дитини.
Переваги патронату:
- Забезпечення захисту і стабільності для дитини: Дитина отримує тимчасову сім’ю замість інституційного догляду, що позитивно впливає на її психоемоційний стан.
- Можливість повернення дитини до біологічної родини: Соціальні служби працюють над тим, щоб за можливості відновити здорове функціонування біологічної сім’ї, якщо це в інтересах дитини.
- Альтернатива інтернатам: Патронат дозволяє уникнути розміщення дітей в інтернатні заклади та надає їм змогу жити в сімейному середовищі навіть під час кризи.
Хто може стати патронатним вихователем?
- Повнолітні громадяни України, які пройшли спеціальне навчання і мають відповідні умови для виховання дитини (житлові, психологічні, матеріальні).
- Патронатними вихователями можуть бути як подружні пари, так і окремі особи, готові взяти на себе тимчасову відповідальність за дитину.
Як стати патронатним вихователем?
- Подати заяву до місцевого органу опіки та піклування.
- Пройти відповідне навчання та отримати сертифікат.
- Підготувати документи та підтвердити свою спроможність виконувати функції патронатного вихователя.
Особа, яка виявила бажання стати кандидатом у патронатні вихователі подає до служби за місцем проживання (перебування):
1) спільну заяву про намір надавати послугу патронату над дитиною;
2) заяву про згоду на влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя від усіх членів сім’ї, а також осіб, які фактично проживають разом з кандидатом у патронатні вихователі, в тому числі біологічних дітей, якщо вони досягли такого віку та розвитку, що можуть її висловити;
3) висновки про стан здоров’я кандидата у патронатні вихователі, кандидата в помічники та осіб, які фактично проживають разом з кандидатом у патронатні вихователі;
4) довідки про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством, кандидата у патронатні вихователі та осіб, які досягли 14-річного віку і проживають разом з ним, кандидата у помічники;
5) копії таких документів:
– паспортів кандидата у патронатні вихователі та кандидата в помічники або за технічної можливості електронні копії паспорта громадянина України;
– паспорта іноземця або посвідки на постійне проживання, що посвідчує особу без громадянства;
– документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням кандидата у патронатні вихователі;
– витягу із запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (для осіб, які провадять підприємницьку діяльність);
– витягу з реєстру платників єдиного податку (для осіб, які провадять підприємницьку діяльність, – у разі обрання спрощеної системи оподаткування).
Розмір грошового забезпечення патронатному вихователю встановлюється на рівні 3-х мінімальних заробітних плат на місяць (24 тис. грн). Для вихователів, які є фізичними особами – підприємцями грошове забезпечення становить 3,5 мінімальних заробітних плат (28 тис. грн).
У разі коли до сім’ї патронатного вихователя влаштовано дитину віком до одного року, дитину з інвалідністю, малолітню або неповнолітню вагітну, ВІЛ-інфіковану дитину або одночасно троє і більше дітей, розмір грошового забезпечення за надану послугу патронату над дитиною збільшується на 10 відсотків за кожну дитину.
Коли в сім’ї патронатного вихователя не перебувають діти, період між вибуттям однієї дитини до влаштуванням наступної оплачуватиметься патронатному вихователю в розмірі однієї мінімальної зарплати.
Робота помічника патронатного вихователя оплачуватиметься у розмірі мінімальної заробітної плати на місяць (8 тис.грн).
За три місяці догляду дитини патронатному вихователю та його помічнику нараховуватимуться 7 днів оплачуваної відпустки з метою профілактики професійного вигорання, відновлення їх потенціалу та підвищення професійної компетентності. Їх можна використати після вибуття дітей після трьох місяців перебування в патронатній родині, а також можна накопичувати.
Також слід зазначити, що на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя, виплачується соціальна допомога у розмірі що становить 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць (для дітей з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму). Якщо дитині виплачується стипендія, розмір допомоги визначається як різниця між 2,5 прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (для дітей з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму) та розміром стипендії за попередній повний місяць на момент влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя.
Це є важливою формою тимчасового догляду за дітьми, які потрапили у складні життєві обставини. Воно допомагає дітям уникнути перебування в інтернатах та створює більш комфортні умови для їхнього розвитку й адаптації. Завдяки цій формі опіки, діти мають шанс зберегти тісний зв’язок із суспільством та отримати необхідну допомогу, поки їхня біологічна родина або органи опіки вирішують питання щодо їхнього подальшого місця проживання.
Якщо Ви бажаєте підтримати дитину яка потрапила у складні життєві обставини, що негативно впливають чи можуть вплинути на їх життя, здоров’я та розвиток, в тому числі дітей, які залишилися без батьківського піклування та стати патронатним вихователем, звертайтеся до служби у справах дітей за місцем вашого проживання або до служби у справах дітей Чернівецької обласної державної адміністрації (обласної військової адміністрації) за адресою:
м. Чернівці вулиця Поповича Омеляна, 2
телефон (0372) 52 24 08
або безкоштовний номер дитячої гарячої лінії 0 800 401 000